Past Committee Members

Bermuda District

  • Mr. David Sauer (1988 - 1989) appointed by The Honorable C.R. Currin Jr.
  • Mr. Reade Shook (1988 - 1992) appointed by The Honorable C. R. Currin Jr.
  • Mr. Harley Young (1990 - 1992) appointed by The Honorable C. R. Currin Jr.
  • Dr. Wayne Virag (1992 - 2000) appointed by The Honorable J.L. "Jack" McHale III
  • Mrs. Dorothy Jaeckle (1992 - 2003) appointed by The Honorable J.L. "Jack" McHale III
  • Dr. Walter Beam (2000 - 2007) appointed by The Honorable J.L. "Jack" McHale III
  • Mrs. Sarah Eastwood (2004 - 2007) appointed by The Honorable R.M. "Dickie" King Jr.
  • Mr. Gary Thomson (2008) appointed by The Honorable Dorothy Jaeckle
  • Mr. Thomas Miller (2008-2012) appointed by The Honorable Dorothy Jaeckle

Clover Hill District

  • Mr. Ballard Parker III (1988 - 1992) appointed by The Honorable G. H. Applegate
  • Ms. Marcia Crandall (1988 - 1992) appointed by The Honorable G. H. Applegate
  • Mr. Victor Liu (1992 - 2006) appointed by The Honorable Arthur S. Warren
  • Ms. Tracy Williamson (1992 - 2006) appointed by The Honorable Arthur S. Warren
  • Ms. Dorothy Hudson (2006 - 2009) appointed by The Honorable Arthur S. Warren
  • Mrs. Liu-Jen Chu (2006 - 2013) appointed by The Honorable Arthur S. Warren
  • Mr. Chris Winslow (2014 - 2015) appointed by The Honorable Arthur S. Warren
  • Mrs. Sandra P. Pettengill (2012 - 2018) appointed by The Honorable Arthur S. Warren

Dale District

  • Mr. Joseph Biggs (1988 - 1992) appointed by The Honorable Harry G. Daniel
  • Mr. Kenneth Hardt (1992 - 1997) appointed by The Honorable Harry G. Daniel
  • Mrs. Nancy S. Hudson (1988 - 2005) appointed by The Honorable Harry G. Daniel
  • Mr. Edward DeGennaro (2000 - 2008) appointed by The Honorable Kelly E. Miller
  • Ms. Andrea P. Brown (2008 - 2016) appointed by The Honorable James "Jim" Holland

Matoaca District

  • Mr. J. Apperson (1988 - 1992) appointed by The Honorable Jesse J. Mayes
  • Dr. Freddie Nicholas Sr. (1988 - 1992) appointed by The Honorable Jesse J. Mayes
  • Ms. Cindy Shumaker (1992 - 1995) appointed by The Honorable Whaley Colbert
  • Ms. Renny Bush Humphrey (1992 - 1996) appointed by The Honorable Whaley Colbert
  • Ms. Julee Walker (1996 - 1998) appointed by The Honorable Renny Bush Humphrey
  • Mr. Lloyd Lenhart (1998 - 2000) appointed by The Honorable Renny Bush Humphrey
  • Dr. Grace V. Norbrey (1995 - 2005) appointed by The Honorable Renny Bush Humphrey
  • Ms. Diane Horner Harring (2000 - 2005) appointed by The Honorable Renny Bush Humphrey
  • Mr. Kevin Salminen (2005 - 2007) appointed by The Honorable Renny Bush Humphrey
  • Dr. James F. McClellan (2006 - 2013) appointed by The Honorable Renny B. Humphrey
  • Mr. Edward DeGennaro (2008 - 2016) appointed by The Honorable Marleen K. Durfee

Midlothian District

  • Mr. David Fairchild (1988 - 1989) appointed by The Honorable Maurice B. Sullivan
  • Mr. A. Paul Cox Jr. (1988 - 1992) appointed by The Honorable Maurice B. Sullivan
  • Mr. Wilson Garnett (1989 - 1992) appointed by The Honorable Maurice B. Sullivan
  • Mr. William Shewmake (1992 - 1996) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Mr. Dan Franks (1992 - 1996) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Mr. Randy Welch (1996) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Mr. Douglas Pick (1996) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Mr. Daniel Gecker (1996 - 2000) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Mr. John Gibney Jr. (1996 - 2003) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Ms. Elizabeth Ludden (2000 - 2005) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Mr. Reuben J. Waller Jr. (2004 - 2007) appointed by The Honorable Edward B. Barber
  • Ms. Dianne L. Mallory (2006 - 2016) appointed by The Honorable Daniel A. Gecker
  • Mr. Michael Wilson (2016) appointed by The Honorable Leslie Haley
  • Mrs. Wendy M. Austin (2008 - 2017) appointed by The Honorable Daniel A. Gecker